Úvod » feng shui a ezoterika » Ganéša
Sloní boh Ganesha je nositeľom múdrosti a šťastia, ktorý odstraňuje všetky prekážky. Jeho štyri ruky symbolizujú jeho božskú silu a zbraň v pravej ruke je symbolom ochrany a boja proti všetkému zlému. Lotosový kvet predstavuje symbol duchovného znovuzrodenia, múdrosti a čistoty.
Umiestnenie: obývačka, predsieň, kancelária
Ganéša alebo Ganéš (menej presne: Ganeša alebo Ganeš; v sanskrite Ganéša) je syn boha Šivu, indického boha ničiteľa zo svätej trojice Trimúrti (Brahma, Višnu, Šiva), ale zároveň aj synom spoločníčky boha Šivu – Párvatí, ktorá ho podľa jednej legendy stvorila kvôli samote, keďže jej spoločník Šiva bojoval s démonmi a bol dlho preč.
Keď sa Šiva vrátil z bojiska, Ganéša ho nechcel pustiť k matke, lebo ho nepoznal. Šiva mu od zlosti odtrhol hlavu, ale keď mu Párvatí povedala, že je to jej syn, Šiva mu chcel vrátiť hlavu. Bol však veľmi mocný a odhodil ju príliš ďaleko, aby ju našiel, vraví legenda. Rozhodol sa teda, že prvému tvoru, ktorého stretne, odtrhne hlavu a nasadí ju na svojho syna. Týmto tvorom bol slon. Ganéša má tak hlavu zo slona, ktorá zároveň symbolizuje, že je najväčší a najmúdrejší medzi zvieratami.
Ganéša sa narodil štvrtého dňa v mesiaci magh a považuje sa za majstra astrológie. Podľa hinduistického kalendára národných sviatkov sa oslavuje jeho narodenie v auguste/septembri; tento dátum je premenlivý podobne ako kresťanská Veľká noc. Oslavy venované tomuto bohu trvajú až desať či jedenásť dní.
Indický štát Máharaštra je mu špeciálne zasvätený. Okolo mesta sú „slonie jaskyne“ – svätyne vytesané do kameňa; v meste je veľa atraktívnych svätýň i chrámov.
Čokoládový a benevolentný boh Ganéša sa považuje za prvého Boha v tom zmysle, že ak chce niekto pristúpiť k Šivovi, musí najprv pristúpiť ku Ganéšovi, inak sa ďalej nedostane. Je to teda ponímané inak v kontexte európskeho myslenia, kde vyslovujeme najprv meno toho najväčšieho (oslávenca, kandidáta atď.), až potom mená ostatných, menej dôležitejších. Preto v Indii, ak sa niekto plánuje oženiť/vydať, alebo ho čaká nejaká dôležitá zmena, prvá modlitba smeruje ku Ganéšovi.
Na juhu Indie existujú vyobrazenia tohto boha v ženskej podobe a tak sa ujal aj termín Vinajkájí, čo je pomenovanie Ganéšu v ženskej forme, vyobrazovaného s tigrími nohami, takýchto sôch je však málo. Indický štát Tamilándú je ďalší z indických štátov, kde tento boh má obrovskú populatiru. Ganéšove sochy sú aj na Srí Lanke, v Kambodži, vo Vietname a v Afganistane.